PROGRAM LISTINGS

MONDAYS

  • (1:00 PM) OMOJA - WITH EDJU EN KA

  • (5:00 PM) TALKING POINTS - WITH MRS. VIOLET GAUL

  • (7:00 PM) INSPIRATION MONDAYS - WITH MEADE MALONE

  • (7:30 PM) TRANSFORMING YOUR TOMORROW TODAY - BY TRANSFORMATION CHURCH INTERNATIONAL

  • (8:00 PM) NDP RADIO PROGRAM (1ST & 3RD MONDAYS) - BY THE NATIONAL DEMOCRATIC PARTY

  • (8:00 - 9:00 PM) NEW COVENANT PRAYER LINE (EVERY 2ND MONDAY) - NEW COVENANT MINISTRIES

TUESDAYS

  • (5:00 PM) HONESTLY SPEAKING PROGRAM - WITH CLAUDE SKELTON CLINE

WEDNESDAYS

  • (10:00 AM) THE MORNING SHOW - WITH PAUL HEWLETT

  • (1:15 PM) OMOJA - WITH "EDJU EN KA"

  • (7:00 - 8:00 PM) DYAS VOICE PROGRAM - (2ND AND 4TH WEDNESDAY) WITH DEPT. OF YOUTH AFFAIRS & SPORTS

  • (7:00 - 9:00 PM) THE HOT SEAT REVISED PROG. - (1ST & 3RD WEDNESDAY)

 

  • (8:00 - 10:00 PM) THE HOT SEAT REVISED PROG. - (2ND WEDNESDAY) WITH CARL DAWSON, JULIAN GORDON, AND WALWYN BREWLEY

THURSDAYS

  • (5:00 PM) HONESTLY SPEAKING PROGRAM - WITH CLAUDE SKELTON CLINE

FRIDAYS

  • (7:00 - 8:00 PM) BODY AND SOUL PROGRAM - WITH REV. DR. PASTOR MELVIN TURNBULL, DR. KEDRICK PICKERING, REV. MICHAEL ANTHONY, PASTOR CALVIN MILLS, AND REV. DR. KEITH LEWIS

SATURDAYS

  • (8:00 - 10:00 AM) MORE TALK, LESS MUSIC - WITH ZOE AND JOE JACK

  • (10:00 - 11:00 AM) KNOWLEDGE IS POWER HOUR

  • (4:30 - 6:00 PM) SPORTS TALK - WITH CLEMENT "BONE CRUSHER" DONOVAN, AND ROY PICKERING (ALTERNATING WEEKS)

  • (6:00 - 7:30 PM) A LOOK AT THE COMMUNITY - WITH HOSTS ULRIC SCATLIFFE & DR. HARLAN VANTERPOOL

SUNDAYS

  • (7:15 - 7:30 AM) HOPE FOR TODAY B'CAST​​ - BY: CHRISTIAN FAITH ASSEMBLY

  • (7:30 - 7:45 AM) VOICE OF THE LAMB B'CAST - BY: TRINITY MORAVIAN CHURCH

  • (7:45 - 8:00 AM) ADVENT EYE MINISTRY (2ND & 4TH SUNDAY) - BY: BRO. MICHAEL WILLIAMS

  • (7:45 - 8:00 AM) FAITH BELIEVING B'CAST (1ST & 3RD SUNDAY) - BY: UPPER ROOM DELIVERANCE  TABERNACLE, BOSTON, MA

  • (8:00 - 8:15 AM) VOICE OF HOPE B'CAST - BY: APOSTOLIC FAITH CHURCH

  • (8:30 - 9:00 AM) GOSPEL OF JESUS B'CAST - BY: GOSPEL OF JESUS EVANGELISTIC PENTECOSTAL CHURCH

  • (9:00 - 9:30 AM) SHOCKING BIBLE PROPHECIES - BY: SEVENTHDAY ADVENTISTS CHURCHES

  • (9:30 - 9:45 AM) AGAPE TOTAL LIFE BROADCAST - BY: AGAPE TOTAL LIFE CENTER

  • (9:50 AM) HOLINESS AWAKENING B'CAST - BY: CHURCH OF GOD OF HOLINESS, BAUGHERS BAY

  • (10:05 AM) REVEALED TRUTH B'CAST - BY: SHAMMAH DELIVERANCE MINISTRIES

  • (10:35 AM) UNSHACKLED RADIO MINISTRY ​

  • (12:30 PM) ST. PAUL'S ANGLICAN CHURCH, SEA COWS BAY SUNDAY MORNING SERVICE

​​​​

  • (1:30 PM) ST. GEORGE'S EPISCOPAL ANGLICAN CHURCH (EXCEPT 2ND SUNDAY)

  • (4:30 PM) HYMNS & THEIR MEANINGS PROG. (1ST & 3RD SUNDAY) - WITH BRENDA HERBERT STEWART

  • (6:00 PM) METHODIST CHURCH MONTHLY SERVICE (1ST SUNDAY)

  • (6:00 PM) ST. GEORGE'S EPISCOPAL ANGLICAN CHURCH (2ND SUNDAY) 

  • (7:00 PM) YOUR GOSPEL MUSIC PROGRAM - WITH VALERIE LETTSOME AND CLAUDE PARILLON (LAST 3 SUNDAYS)

  • (7:30 PM) "VICTORIOUS PRAISES' B'CAST - WITH SIS. ESMIE POTTER (2ND SUNDAY)

  • (8:15 PM) PRAISE & PRAYER SERVICE - BY: TRINITY MORAVIAN CHURCH (4TH SUNDAY)